Magnifying or Reading Safety Glasses
- (7)
- (1)
- (3)
- (109)
- (19)
- (3)
- (6)
- (2)
- (3)
- (3)
- (5)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (22)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (6)
- (9)
- (3)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (17)
- (81)
- (1)
- (110)
- (21)
- (1)
- (1)
- (12)
- (80)
- (17)
Filtered Search Results
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Type | Ultra-dura Scratch-resistant |
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| Product Type | Reading Magnifier Spectacles |
MCR Safety K3H Magnifier Safety Glasses
The Klondike™Plus Magnifier from MCR Safety features modern style combined with excellent fit, comfort, and adjustability. The Klondike Plus Magnifier also provides 99.9% UV protection, meeting ANSI Z87+ standard with a range of magnifier options.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Tint | Gray |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| Frame Material | Nylon |
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
3M™ Virtua™ CCS Protective Eyewear with Foam-lined Gasket
3M™ Virtua™ CCS Protective Eyewear lends an athletic-inspired image in a premium line of safety glasses that offers both protection and affordability. Clear anti-fog lens features a +1.5 reading diopter to help workers who have difficulty reading small print.
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Coating | Anti-fog |
Honeywell™ Uvex™ Stealth™ Safety Reader Goggles
The Uvex Stealth™ Reader goggle offers an extensive range of magnification strengths. With diopters from +1.0 to +3.0, the Uvex Stealth™ Reader goggle is ideal for workers who require both increased magnification for close-up inspection or fine detail work and the added protection of a goggle. Replacement lenses only.
| Frame Color | Blue |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Thickness (Metric) | 2.55 mm |
| Lens Type | Uv Extreme Anti-fog/Scratch-resistant |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Product Type | Safety Reader Goggles |
| Width (Metric) | 173 mm |
Honeywell™ Uvex™ Seismic™ Sealed Eyewear with Reading Magnifiers
Delivering unmatched protection against impact, wind, dust and debris, Uvex Seismic offers a range of diopter strengths for workers needing increased magnification for reading, inspection and other fine detail work.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Product Type | Sealed Eyewear with Reading Magnifiers |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon 6.6 |
| Weight (Metric) | 27 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 21 g |
| Includes | Strap |
|---|---|
| Frame Color | Black |
| Lens Tint | Clear |
| Lens Type | H2X |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | PVC |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Lens Type | H2X |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Weight (Metric) | 35 g |
Pyramex™ Emerge™ Prescription Safety Eyewear
Suitable for both working environments and sports activities
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Description | Will accommodate an Rx lens to the maximum of +3 to -3 diopters |
| Frame Material | G300 Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 30 g |
Carson™ PRO Series 1.8x (+3.25 Diopter) Magnifying Hobby Glasses with Protective Case
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
PRO series magnifying hobby glasses for a hands-free way to support low vision needs
Essendant GLASSESREADR BK/CLR 1.5
Safety eyewear readers have a stylish and ergonomic nylon frame High-performance polycarbonate lenses are sturdy and provide a clear field of vision Precise placement of diopter insert within lens helps prevent eyestrain headaches and accidents Soft comfortable rubber nose pad is self-adjusting and fits well on almost any wearer Lenses provide 99 9pct UV protection Eyewear meets ANSI Z87 1plus impact standard plus 1 5 Diopter Strength Safety Glasses Style- Wraparound Frame Color- Black Frame Material- Nylon Lens Material- Polycarbonate
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More